Menü
Sepetim

Lahmacun

Lahmacun
Lahmacun
7,00 TL

maltepecarsi.com mutfağında Lahmacun, usta ellerde hazırlanmış lahmacun içi karışımının 1. kalite undan hazırlanmış hamuru ile taş fırında pişirilir ve yeşillikler, lahmacun garnitürü ve limon eşliğinde servis edilir.

Bilgi;

Lahmacun, açılmış hamurun üzerine kıyma, maydanoz, soğan, sarımsak ve karabiber, isot (kırmızı biber) gibi baharatlarla hazırlanan malzeme sürüldükten sonra taş fırında pişirilmesiyle yapılan Orta Doğu mutfağında bir yiyecektir.

İngilizcede zaman zaman Türk pizzası olarak adlandırılsa da Orta Doğu kökenli bir yemektir. Pizzadan farklı olarak peynir kullanılmaz ve hamuru daha incedir.

Lahmacun Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Lübnan, Suriye, İsrail ve dünyadaki Türk topluluklarında popüler bir yemektir.

Türkiye'nin doğu illerinde yaygın olan lahmacun, 1960'lardan sonra tüm ülkeye yayılmıştır. Malzemeler yöreye göre ya da mevsime göre değişiklikler gösterebilmektedir. Biber salçası, fıstık, yeşil biber gibi malzemeler eklenebilir.

Lahmacun Şanlıurfa'da soğanlı, Gaziantep'te sarımsaklı, Kahramanmaraş'ta ise hem sarımsak hem de soğanlı olarak yapılmaktadır. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa'da lahmacun ile beraber közlenmiş patlıcan da sıkça tüketilmektedir.

Etiketler: lahmacun , taş fırın , pide