Menü
Sepetim

İskender

İskender
İskender
İskender
İskender
İskender
33,00 TL

Bilgi;

Döner ya da döner kebapiçyağı ve yöresel baharatlarla özel olarak terbiyelenmiş ve dövülmüş et parçalarının, bir şişin üzerine geçirilerek ve dik bir şekilde asılarak odun ateşinde pişirildiği, Türk mutfağına özgü bir yemektir.

Osmanlı İmparatorluğu'nda keşfedilen dönerin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Yapılan ilk dönerlerde, baharatlı et dilimleri cağ kebabındaki gibi yatay bir şişe geçirildi. Dikey şişte döner yapımı ise 1850'li yıllardan sonra başlamıştır. Türkiye'nin Bursa şehri genellikle dikey şişte yapılan döner kebabın doğum yeri olarak kabul edilir. Bursa'lı kebapçı Yavuz İskenderoğlu'na göre, dedesi İskender Efendi dikey şişe geçirilmiş döner kebabın mucididir. Söylemine göre İskender Efendi çocukken babasının restoranında pişirilen kuzuları yatay değil de dikey şişe geçirmeyi akıl etmiştir. Dikey kebap başarılı olmuş ve yıllar sonra döner kebap olarak bilinmeye başlamıştır.

Bununla beraber, diğer bir kanaate göre de 1830'lu yıllarda Kastamonulu Hamdi Usta dikey döner kebabı icat etmiş olabilir.

Dönerin Arap mutfağındaki benzeri şavurma olarak adlandırılır. 1930'lu yıllardan beri farklı kıtalarda da yapılan şavurma, o zamandan beri Meksika'da Lübnanlı göçmenler tarafından satılmaktadır. Dönerin Yunanistan'a 1920'li yıllardaki nüfus mübadelesi ile beraber geldiği düşünülmektedir. Zamanla Yunanistan'da döner, gyrios adıyla satılmaya başlamıştır.

Döner kebap İstanbul'da popülerleşmeye başlaması icadından yaklaşık 100 yıl sonra olmuştur. Dönerin İstanbul'da popülerleşmesi büyük ölçüde Beyti Güler'in İstanbul'da döner restoranı açmasıyla gerçekleşti. 1945'te açılan restoran kısa sürede gazeteciler tarafından keşfedildi. Gazetecilerin restoranı keşfetmesiyle beraber restoran toplumun her kesimine özel üretmiş olduğu bu lezzeti servis etmeye başladı. Döner, 1965'li yıllardan beri İstanbul'da sandviç formunda satılmaktadır.

Döner kebabın dünya genelinde sandviç formunda bir "fast food" olarak satılması 20. yüzyılın sonlarında başladı. Londra'daki ilk döner kebapçısı 1966 yılında, diğer büyük şehirlerdeki kebapçılar ise 1970'li yılların sonlarında açılmaya başladı. Bununla beraber gyros 1971'de Yunanistan ve New York'ta popülerdi. Döner'in Yunan-Kanada versiyonu olan donair 1972'de keşfedildi. Kısa sürede Halifax şehrinin ulusal yemeği haline gelen donair, ülke çapında yayıldı. 1960'lı yıllarda şavurmadan türeyen taco al pastor Meksika'da yaygınlaştı. 19. yüzyıl Osmanlısında icat edilen döner, Arap şavurmasınaYunan girosuna ve Meksika'nın taco al pastoruna ilham olmuştur.

1970'lerin başında Berlin'deki Türk ahçı Kadir Nurman döneri Almanya'da yaygınlaştırdı. Almanya'da uygun fiyatlarla satılan dönerler, Türkiye'deki muadillerine kıyasla daha fazla salata, sebze ve sos içermektedir. Almanya'da kısa sürede popülerleşen döner kısa sürede Almanya ve birçok Avrupa ülkesinde en çok satan fast food ve sokak yemeklerinden biri olmuş, dünya genelinde popülerleşmiştir.

Etiketler: et döner , döner , doner , porsiyon , iskender