Menü
Sepetim

Tavuk But Çevirme (1 Adet)

Tavuk But Çevirme (1 Adet)
Tavuk But Çevirme (1 Adet)
15,00 TL

maltepecarsi.com mutfağında özenle hazırlanan özel lezzet kalçalı tavuk but çevirme, her bir porsiyonda 1 adet kalçalı tavuk but ve garnitürleri olacak şekilde eşlikçileri ile birlikte servis edilir.


Bilgi;

Tavuk (Latince: Gallus gallus domesticus), sülüngiller (Latince: Phasianidae) familyasından evcilleştirilebilir bir kuş türüdür ve genelde çiftliklerde yetiştirilir. Hindistan'da Asya'nın güneydoğusundaki kırmızı Hint kuşundan geldiğine inanılır.

2003 yılında 24 milyar nüfus ile, dünyada en fazla bulunan kuş türüdür. İnsanlara iki çeşit sık kullanılan besin kaynağı sunarlar: etleri ve yumurtaları. Tavuklar uçamayan kuşlardandır. Yumurta ile çoğalırlar. Akciğerleri ile nefes alan tavuklar, hepçil hayvanlardır.

Tavuklar hayatlarının farklı evrelerinde farklı isimler alırlar. Yeni doğmuş yavrularına civciv, genç ve gelişme çağında olanlara piliç, yumurtlama olgunluğuna henüz ulaşmamış, ergenlik öncesi dönemdeki dişiye yarka, cinsi olgunluğa ulaşmış ergin dişilere tavuk, ergin erkeklere horoz denir.

Tavuk eti, evcilleştirilmiş tavuktan elde edilen beyaz bir et çeşidi olup günümüzde en fazla yenen et türlerinden birisidir. Tavuk eti ızgara, yahni, yağda veya fırında kızartma yoluyla hazırlanır.