Menü
Sepetim

Etli Ekmek

Etli Ekmek
Etli Ekmek
23,00 TL

Bilgi; 

Etliekmek; ya da Etli ekmek, Konya yöresine ait olan ve özellikle bu yörede yapılan, bir çeşit ince ve kenarsız içli pidedir.

Etli ekmeğin malzemeleri kuzu eti, soğan, domates ve biberdir. Koyun eti kıyma makinasında çekilerekte yapılır. Aslında en ideali etin maksimum en küçük bir şekilde elde kuşbaşı doğranması daha da lezzet katmaktadır Soğan, domates ve biber bıçak ile ince bir şekilde doğranır. Kıyma ile hazırlanan karışım iyice karıştırılır. Hazırlanan etli ekmek içeriği odun fırınına götürülür. Fırıncı eli ile uzunlamasına açtığı hamura bu karışımdan bir avuç kadar koyar ve hamurun üzerine yayar. Hamuru ideal uzunluk olan 90 cm kadar eliyle sündürür. Fırın küreğinin üzerine konur ve fırına sürülür. Bir süre piştikten sonra, pişmeyen yönü çevrilir. Pişme işlemi bitince fırından çıkarılır. Bıçak yardımıyla dilimlere ayrılarak servis yapılır. Etli ekmek, salata, ayran birlikte tüketilebilir.

Konya’nın ilçe ve köylerinde düğün, mevlid ve sünnet törenlerinde misafirlere etli ekmek ikram edilir. Yapımında esmer un kullanılır. Pide ile karıştırılmaması, ve pide olarak adlandırılmaması gerekir, nitekim pideden farklı bir yiyecek türüdür.

Aynı zamanda bu lezzetin 2 farklı şekli daha vardır;

Mevlana; et ve özel peynir karışımı ile yapılır ve halk arasındaki tabiriyle (mevlana) diye bilinir.

Bıçak Arası; özenle kıyılan dana budu içerisine domates, biber ve soğanın ince ince kıyılması ile hazırlanan hamur içi, özenle yapılmış hamur bezelerinin içine yerleştirilerek taş fırında pişirilir.