Menü
Sepetim

Patlıcan Kebap

Patlıcan Kebap
Patlıcan Kebap
32,00 TL

maltepecarsi.com mutfağında patlıcan kebap; kebap için özel seçilmiş patlıcanların dana-kuzu etinden hazırlanmış kebap ile eşsiz uyumu ile porsiyon olarak hazırlanmıştır. Sumaklı soğan, közlenmiş biber, közlenmiş domates eşliğinde servis edilir.

Pişme süresi 25 dakikadır.

Bilgi;

Patlıcan kebabı, Şanlıurfa, Gaziantep ve Adıyaman yöresine ait olan ve özellikle yaz aylarında tüketilen kebaplardan birisidir. Özellikle Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin meşhur olan kebabıdır. Bunun sebebi Birecik'e özgü yetişen patlıcanların etli, tatlı ve çekirdeksiz oluşudur.

Pişmesi diğer kebap türlerine göre biraz daha uzun sürse de, beklemeye rağmen en keyifle yenen kebaplardandır. Patlıcanların ızgara ateşinde iyice pişmesi ve sonrasında kebaba değmeyecek bir başka kap ile terletilerek servis edilmesinden dolayı patlıcanlar kabuğundan çok rahat ve kolaylıkla sıyrılır.

Bu kebabın yeme usulü şöyledir; Lavaş serilir, ilk önce iki köfte kıyma derecesine kadar parçalanır ve lavaşın üzerine serilir. Sonra iki patlıcanın kabuğu soyulur ve kıymanın yanına serilir. Son olarak pişmemiş kuru soğanlar olabildiğince küçük parçalanıp köfte ve patlıcana eşlik edecek şekilde eklenir.

Lavaş sıkıca sarılır ve dürüm yapılır. Biberlerin ve domateslerin kabukları soyularak yenir ve yanında mutlaka ayran içilmesi tavsiye olunur.

Etiketler: ızgara , patlıcan , kebap , beyti