Menü
Sepetim

Çiğ Köfte (250 Gr.)

Çiğ Köfte (250 Gr.)
Çiğ Köfte (250 Gr.)
10,00 TL

maltepecarsi.com mutfağında çiğ köfte lavaş ve yeşillikleri ile birlikte servis edilir.


Bilgi;

Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanan, ısıl işlem görmeden (pişirilmeden) tüketilen, Şanlıurfa ve Adıyaman yöresine ait bir yiyecektir. Şanlıurfa ve Adıyaman'ın dışında; Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elâzığ, Malatya gibi illerde de yöresel farklılıklar gösterebilen çiğ köfteler yapılır. Genellikle ince ve uzun (sıkma) köfte parçaları şeklinde ve marul yaprağı ile servis edilir. Şanlıurfa'da açık ekmek, bazı yörelerde de lavaş ekmeği ile tüketilir.


Şanlıurfa yöresine ait Çiğ köfte et ile yoğurulurken, Adıyaman yöresine ait Çiğ köfte etsiz bir şekilde yoğurulmaktadır. Şanlıurfa Çiğ Köftesi 2008 yılında tescil edilirken, Adıyaman Çiğ Köftesi 2018 yılında tescil edilmiştir.


Çiğ köfte, muhteviyatındaki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, taze olarak yenmesi gereken bir besindir. Çiğ et nedeniyle oluşabilecek bozulmalar nedeniyle etsiz çiğ köfte çeşitleri daha çok üretilmeye başlanmıştır. Bu tür çiğ köftede çeşitli sos ve baharatlarla görüntü ve lezzet etli çiğ köfteye benzetilir.