Menü
Sepetim

İçli Köfte (1 Adet)

İçli Köfte (1 Adet)
Tükendi
İçli Köfte (1 Adet)
5,00 TL

Bilgi;

İçli köfte ya da oruk, bulgurun hamur haline getirilerek içinin doldurulması suretiyle yapılan Türk mutfağında bir yemektir.

Aslen Levant mutfağına ait olan bu yemeğe kibbe ve bazı yörelerde dolgulu köfte de denilir. İçli köfte iki türlü hazırlanır. Bunlardan birincisi haşlama usulüdür. Bayram, söz, nişan, kına gecesi gibi özel günler ile misafir ağırlamada mutlaka sofradaki yerini alır. İkincisi ise kızartmadır. Türkiye'nin belli bölgelerinin geleneksel yemekleri arasında olan içli köfte, yapımı zor ve uzun olduğu için gündelik yemek olmaktan çıkıp özel gün yemeği sınıfına girmiştir.

İç harcı kıyma, soğan ve isteğe göre ceviz, maydanoz, biber salçası ve baharatlardan oluşur. İç harcı tereyağı veya kuyruk yağı içinde kavrulur. Hazırlanmış olan bu iç harcı dolapta soğuyana kadar dinlendirilir. İnce köftelik bulgur, irmik, un, yumurta, biber salçası, baharatlar ve tuz karışımından yapılan hamur içine doldurulur. Bazı bölgelerde haşlanmış içli köfte yapımında ise irmik yerine yarma da kullanılır.

Soğuk iç harcı kuru köfte şeklinde hazırlanır, hamur doldurulur ve kızgın yağda kızartılır. Ayrıca bir yapılış şekli olarak haşlanmış köfteler eritilmiş tereyağı ile kızartılarak servis edilebilir.

Ayran ile servis edilmesi yaygındır.

Türkiye'de Adana, Bitlis, Osmaniye, Sivas, Kahramanmaraş, Tunceli, Bingöl, Elâzığ, Malatya, Mardin, Diyarbakır, Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman yörelerinde yapılmaktadır.